Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5560
  • fr
  • en
  • ru
  • de
  • it
  • es

Rejon sochaczewski

Diecezja łowicka

Sochaczew – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, nad rzeką Bzurą i Utratą. Pierwsze wzmianki o Sochaczewie pochodzą z 1138 roku. Wtedy to w klasztorze benedyktynów Świętej Trójcy miał umrzeć książę Bolesław Krzywousty. W 1221 Sochaczew był już stolicą kasztelanii, ówczesnego ośrodka administracji. Jego siedzibą był gród drewniano-ziemny. W tym czasie na terenie Sochaczewa istniała osada targowa powstała na skrzyżowaniu ważnych dróg wiodących z południa na północ (Kalisz – Łowicz – Sochaczew – Czerwińsk – Ciechanów – Prusy) i ze wschodu na zachód (Litwa – Liw – Warszawa – Błonie – Sochaczew – Łowicz – Łęczyca – Gniezno – Poznań i dalej na zachód). Sochaczew i okolice stosunkowo dobrze wtedy się rozwijały. Duże zniszczenie przyniosły miastu najazdy Szwedów. 1 września 1939 roku wojska hitlerowskie Niemicy napadły na Polskę. Mieszkańcy Sochaczewa bezpośrednio odczuli działania wojenne 3 września, kiedy na miasto spadły pierwsze bomby. W 1999 r. Sochaczew stał się stolicą powiatu sochaczewskiego w województwie mazowieckim. Sochaczew może poszczycić się Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym zgromadzony jest największy w Europie zbiór muzealnego taboru wąskotorowego.

tysięcy mieszkańców

Parafie

Dekanaty

liczba parafian w dekanacie Sochaczew św. Wawrzyńca

liczba parafian w dekanacie sannickim

liczba parafian w dekanacie Sochaczew M.B.N.P.

Patron rejonu sochaczewskiego

Sochaczew Nieopodal Sochaczewa, w niewielkiej miejscowości Paprotnia, znajduje się rozległy klasztor Ojców Franciszkanów wraz z Bazyliką ku czci Niepokalanej Maryi Panny. To dzieło św. Maksymiliana Marii Kolbego (wł. Rajmunda Kolbego, 1894 – 1941). Ten skromny franciszkanin zapisał się w sercach ludzi jako wielki czciciel Maryi Niepokalanej. Jej podporządkowywał każdą życiową czynność. Dla Niej założył Milicję Niepokalanej (MI), aby bronić wiary katolickiej przed przeciwnikami, dla Niej założył wydawnictwo w Niepokalanowie, dla Niej wyjechał na misje do Japonii, gdzie utworzył bliźniaczy klasztor – Mugenzai no Sono, dla Niej w 1941 roku dał się aresztować i ostatecznie oddał życie w hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz idąc na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Ogólnopolskie Sanktuarium w Niepokalanowie z Bazyliką NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe, klasztor franciszkański zwany “Grodem Maryi”, miejsce działalności św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkańskiego kapłana, męczennika z Auschwitz. Podczas II wojny światowej miejsce schronienia dla żołnierzy, rannych, uchodźców (przez kilka miesięcy przebywała tu grupa ok. 1500 Żydów). Na terenie klasztoru znajdują się: Muzeum Świętego Maksymiliana, Muzeum Straży Pożarnej, Muzeum Papieskie, Panorama Tysiąclecia, Misterium Męki Pańskiej. Sanktuarium w 1983 r. nawiedził św. Jan Paweł II.

Żelazowa Wola – tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się muzeum – dom urodzenia Fryderyka Chopina i park. W 1894 roku, przed oficyną, stanął pierwszy w Polsce pomnik wielkiego kompozytora.

Kościół w Brochowie – kościół pw. św. Rocha to jeden z nielicznych w Polsce zabytków łączących przed laty funkcje sakralne z obronnymi, zbudowany w XIV w., wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany, m.in. po najeździe szwedzkim oraz po zniszczeniach I i II wojny światowej. Miejsce chrztu Fryderyka Chopina.

Muzeum Koleji Wąskotorowej – obecnie zbiory liczą ponad 200 jednostek, z czego około 145 znajduje się na ekspozycji. Jedną z głównych atrakcji muzeum jest możliwość przejechania się zabytkowym składem pociągu retro na skraj Puszczy Kampinoskiej.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – Muzeum Pomnik gromadzi zbiory dotyczące okresu II wojny światowej, prezentowane na stałej wystawie „Pole Bitwy 1939-1945” oraz ekspozycje plenerowe na dziedzińcu muzeum.

Ruiny zamku książąt mazowieckich, zamek wzniesiono ok. XIV w., zniszczony przez Szwedów w XVII w.,  odbudowywany i ponownie zburzony prze Prusaków w XVIII w., odgruzowany w pierwszej połowie XX w.

Fryderyk Chopin Sochaczew (1810 – 1849), polski kompozytor i pianista, urodził się w położonej niedaleko Sochaczewa Żelazowej Woli. Jednakże od września 1831 roku mieszkał w Paryżu. Uważany za jednego z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych kompozytorów muzyki epoki romantyzmu. Autor niezliczonych polonezów, mazurków, etiud, nokturnów, sonat. Inspiracje, szczególnie w pierwszym okresie twórczości, czerpał z polskiej tradycji dworskiej i wiejskiej. Zmarł w Paryżu, pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Jego serce spoczywa w Kościele św. Krzyża w Warszawie.

Rejestracja

zarejestruj się